ПРЕДСТАВНИЦТВО ПОТЕРПІЛОГО У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

Діяльність адвоката у кримінальному процесі по представництву потерпілого на стадії досудового слідства  та судових розгляді в всіх рівнів  регламентується ст.ст. 55-59  Кримінально – процесуального кодексу України (в редакції 2012 р)

Якщо відносно  громадянина України, іноземця, особи без громадянства  вчиненні дії, або бездіяльність,  в яких присутній склад злочину, то вони фактично одразу набувають статусу потерпілого.

Коли особа потерпає від злочину, то вона зазнає моральних страждань та матеріального збитку від дій або бездіяльності винної особи. 

Ознайомившись з діючим законодавством, Ви побачите, що теоретично права потерпілого у нас повністю захищає держава, але в житті це далеко не так.

Коли особа потерпіла від злочину їй необхідно, щоб їй було повернуто викрадене майно, або відшкодовано його вартість,  оплачено вартість лікування і тд., але саме головне – щоб винна особа понесла справедливе покарання.

Самотужки захистити свої права в кримінальному судочинстві  потерпілому важко, оскільки не кожен володіє спеціальними юридичними  знаннями, достатнім досвідом та знанням особливостей системи кримінального судочинства в Україні. Дуже часто трапляється, коли особа протягом всього процесу лікується від дій злочинців і фізично не може бути присутнім під час досудового розслідування та під час судового розгляду.

Одним із важливих інструментів захисту прав потерпілого є подання цивільного позову у кримінальному процесі. Даний позов повинен бути поданий вчасно і відповідати вимогам закону.

         Цивільний позов це один із інструментів отримання відшкодування за заподіяну шкоду. Отримання відшкодування до вироку суду є одною із ціллю  потерпілого, оскільки після постановлення вироку засуджений частіше всього уникає відшкодування.

         Чинний кримінально процесуальний кодекс передбачає у визначених законом випадках можливість укладання угоди між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим. Сторони домовляються про умови даної угоди, а саме : обсяг відшкодування, його період та умови, вид та термін покарання. Хочу звернути увагу, що угода між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим укладаються щодо злочинів, максимальне покарання за яке передбачене до п’яти років позбавлення волі. Простими словами потерпілий домовляється з особою, що вчинила відносно неї злочин скільки коштів остання відшкодує в рахунок відшкодування   матеріальних та моральних збитків та в які терміни.

   У випадках, де укладання угоди не можливо  також є механізми врегулювання, в результаті яких кожна сторона отримує бажаний результат для себе. Наприклад: « Обвинувачений  вчинив відносно Потерпілого злочин передбачений ч 4 ст 296  КК України (Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, якщо вони вчинені із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень, - караються позбавленням волі від на строк від трьох до семи років). Укладання угоди про примирення неможливо. Однак, якщо обвинувачений визнає свою винну, відшкодує заподіянні збитки та фактично примириться з потерпілим, тоді останній має право під час судового розгляду заявити суду, що він просить не позбавляти волі обвинуваченого і застосувати до останнього ст. 75 КК України. В даному випадку у суду будуть всі підстави обрати міру покарання не пов’язану з позбавленням волі. Відшкодування відбувається шляхом укладання договору, який може бути нотаріально посвідчений і забезпечений додатковими гарантіями (поручительством, заставним майном). В даному договорі будуть зазначенні права і обов’язки кожної з сторони, а саме обвинуваченого відшкодувати збитки, а у потерпілого в разі відшкодування просити суд не позбавляти обвинуваченого волі.

Але, щоб прийти до укладання даного договору, необхідно провести перемовини, обговорити всі критичні питання, перевірити дійсність намірів кожної зі сторони, скласти сам договір. Самостійно потерпілому вести перемовини з обвинуваченим дуже важко з суб’єктивних причин (бажання покарати та розуміння , що кошти необхідні для лікування, відновлення речі, компенсація витрачених коштів і тд. ) та об’єктивних (лікування, знаходження за кордоном і тд.). Для досягнення позитивного результату у більшості випадків між потерпілим та обвинуваченим повинен бути адвокат, який візьме на себе всі питання з врегулювання відшкодування та примирення.